40.000 forint feletti rendelés esetén a szállítás ingyenes Április 30-ig!

Prémium minőségű kültéri és beltéri lámpák,
loft bútorok a legfrissebb trendek alapján!

Április 30-ig 10-30% kedvezmény a megjelölt termékekre!

Média megjelenések

bien.hu - Megéri ledre váltani de mennyit spórolhatunk!?

2023.01.24 14:56

Megéri LED-re váltani! De mennyit spórolhatunk?

 

2022 az energiaválság éve volt, és talán sosem volt aktuálisabb tisztában lenni azzal, valójában mennyi energiát is fogyasztunk a hétköznapokban. Nem mondunk újdonságot, minden szempontból megéri élni a rendelkezésre álló lehetőségekkel.

Talán furcsa azon merengeni, hogy volt idő, amikor messze nem az energiafogyasztás volt az emberiség legnagyobb gondja, ám napjainkban égető kérdés lett, hogy mennyire terhelik meg a számlák a családi büdzsét. Egy sor lehetőség van azonban csökkenteni az ilyen jellegű kiadásokat, és beférni a jelenleg fennálló támogatási rendszerbe is.

A nyáron megjelent kormányrendelet szerint meghatároztak egy fogyasztási határt, ameddig a gázt és a villanyt a magánszemélyek támogatott áron kapják. Ez a limit a földgáznál 1729 köbméter/év, vagyis 144 köbméter/hónap, a villamos energiánál pedig 2523 kilowattóra évenként (kWh), ami 210 kWh havi fogyasztásnak felel meg.

Mi most csak az áram szempontjából kalkulálunk, és igyekszünk elsősorban a világításra koncentrálni, vagyis hogy milyen spórolást jelenthet egy család számára, ha korszerűsíti például a fényforrásokat a lakásban. A 2523 kWh/év fogyasztáson belül maradni az alapvető cél, így az eddig a határig meghatározott 36 forintos árral számolunk a lenti példákban. Számítsuk hát ki, mennyibe kerül egy átlagos család számára, ha hagyományos, és ha LED-es világítást használ! 

 

Képzeljük el egy négyfős család háromszobás lakását. Egy csillár a nappaliban, néhány falikar, állólámpák itt-ott, a fürdőszobában mennyezeti lámpa, a közlekedőben dekorációs világítás, a hálószobában olvasólámpák, a dolgozószobában asztali lámpa, esetleg a bejárati ajtó felett mozgásérzékelős lámpatest… És mind-mind wolframszálas izzóval felszerelve.

Az egyszerűség kedvéért úgy számolunk, hogy 10 darab fényforrás van, amelyeket mondjuk átlagosan naponta négy órán át használnak. Ez izzónként heti 28 óra, havonta pedig számoljunk 112 órával. Tíz darab hagyományos, 60 wattos izzó esetében ez 72 kWh összfogyasztás, ez költségben havonta 2592 forintot jelent, csak a világításra. Ez évente 864 kWh-t, és 31 104 forintot jelent, amely a fent említett limitnek több mint az egyharmada! És azt se feledjük, hogy ennyi energia előállítása 388,8 kilogramm éves szén-dioxid kibocsátással jár!

Ha viszont 7 wattos LED-izzókat veszünk alapul, magától értetődően jelentős a különbség. Évente 102,2 kWh fogyasztás mellett havonta a számla összege mindössze 306,6 forint lesz, de az éves díj (3679 Ft) is csak nagyjából 30 százalékkal lesz több, mint a hagyományos izzók esetében a havi összeg. Nem mindegy… 

Ha pedig azt vesszük, hogy így lényegesen könnyebb beleférni 2523 kWh éves limitbe is, újabb érv a korszerűsítés mellett. Ha csak ezeket a számításokat vesszük, nyugodtan kijelenthető, hogy talán a legegyszerűbb elektromos áram spórolási lehetőség, ha lecseréljük a régi, hagyományos izzókat. Egy összegben természetesen némi befektetést jelent, de mind az élettartamuk, mind a fogyasztásuk miatt nagyon hamar megtérül az áruk.

Márpedig ma minden lehetőséget meg kell ragadni, hogy spóroljunk az energiával, a kézenfekvő megoldásokat pedig bűn figyelmen kívül hagyni.